Európske značenie pneumatík


Európsky štítok spotreby energie umožňuje spotrebiteľom porovnať energetickú účinnosť domácich spotrebičov spravodlivým a objektívnym spôsobom. Predstavuje tiež stimul výrobcom k zlepšovaniu spotreby spotrebičov. Energetická účinnosť spotrebiča je hodnotená škálou daných stupňov účinnosti od A po G, pričom A je najúčinnejší a G je najmenej efektívny.

Štítky na pneumatikách vs. energetické štítky

2-písmenové hodnotiace parametre Štítky boli zavedené v roku 1992, ale až v roku 1997 sa objavil prvý stupeň A.
Po energetických štítkoch pripravila EÚ oveľa prísnejšie podmienky pre dosiahnutie stupňa A, aby sa vyhla dnešnému stupňovanie AAA. Nový štítok na pneumatikách umožňuje spotrebiteľovi zhodnotiť bezpečnosť a ekologické aspekty pneumatík.

Nový štítok posúva hodnotenie o krok vpred pred energetickými štítkami pre domáce spotrebiče. Nielen že poskytuje údaje o energetickej efektívnosti a ekologickom vplyve pneumatiky, ale poskytuje tiež údaje o jej bezpečnosti prostredníctvom ukazovateľov brzdení na mokrom povrchu.

Od novembra 2012 je nový štítok povinný vo všetkých členských štátoch EÚ. (Nariadenia Európskej komisie č 1222/2009).
Všetky pneumatiky pre osobné, nákladné a ľahké nákladné vozidlá musia mať nálepku alebo byť predávané s označením istých
parametrov. Pretekárske pneumatiky, profesionálne terénne a motocyklové pneumatiky nie sú dotknuté novým európskym nariadením o
značenie pneumatík.

 

Štítok informuje o troch vlastnostiach pneumatiky:

Jej vplyvu na spotrebu paliva

vyplývajúcemu z valivého odporu

- A - najúspornejší
- G - najmenej úsporná

Valivý odpor je odpor, ktorému pneumatika čelí pri kontakte s vozovkou. Popisuje proces deformácie tvaru a vrátení do pôvodného tvaru pri kontakte s vozovkou. Jednoducho povedané: Gumový loptu neodrazia do rovnakej výšky, z ktorej spadol. Pri každom ďalšom odraze sa lopta deformuje a energia sa rozptyľuje. Tiež pneumatika sa pri kotúľanie po vozovke deformuje, generuje teplo a rozptyľuje energiu. Rozptýlená energie je valivý odpor pneumatiky.

Menší valivý odpor ZNAMENÁ MENEJ ENERGIE POTREBNÉ K UDRŽANIE POHYBU A TEDA MENEJ spotrebovaného paliva
točení odpor vozidla prispieva asi 20% na spotrebu paliva. Čím menší valivý odpor, tým úspornejšie pneumatika. Úsporná spotreba paliva teda znižuje náklady na jazdu a emisie CO2

nižší valivý odpor znamená nižšiu spotrebu paliva.
Účinok sa môže líšiť podľa typu vozidla a jazdných podmienok, ale rozdiel medzi pneumatikami triedy G a triedy A (kompletná sada) môže znížiť spotrebu paliva vozidla až o 7,5% . Napríklad: Použitím pneumatík s triedou valivého odporu A namiesto triedy G môže vodič ušetriť cez 300 eur za dobu životnosti pneumatík.

Jej záberu na mokrom povrchu

vyplývajúcemu z účinnosti brzdenia na mokrej vozovke

- A - najkratšia brzdná vzdialenosť
- G - najdlhšia brzdná vzdialenosť

KRATŠIE BRZDNEJ VZDIALENOSTI Priľnavosť na mokre znamená schopnosť neumatiky udržať sa na vozovke pri jazde na mokrom povrchu. Pneumatiky s vynikajúcou priľnavosťou znamenajú

kratšie brzdné vzdialenosti na mokrej vozovke, lepšie ovládanie na mokrej vozovke, stabilnejšie zatáčanie a ostré zatáčanie na mokre

Nový európsky štítok sa sústredí iba na brzdenie na mokre. ZASTAVÍ AŽ O 18 metrov skôr. Účinok sa môže líšiť podľa typu vozidla a jazdných podmienok, ale v prípade brzdenia naplno môže byť rozdiel medzi pneumatikou triedy G a až o 30% kratšia brzdná vzdialenosť. U bežného osobného auta idúceho rýchlosťou 80 km / h to znamená až o 18 m kratšiu brzdnú vzdialenosť.

Jej hlučnosť merané v decibeloch (dB)

Pneumatiky sú rozdelené do 3 tried ilustrovaných tromi vlnami

- 1 vlna - tichší pneumatika
- 3 vlny - hlučnejšie pneumatika

HLUČNOSŤ - DÔLEŽITÝ PARAMETER PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Pneumatika produkuje hluk pri kontakte s vozovkou. Hlučnosť je v procese vývoja pneumatiky dôležitým parametrom. Vývojári rozlišujú vonkajšie a vnútorné hlučnosť pneumatiky na vozovke. Nový európsky štítok sa sústredí iba na vonkajšiu hlučnosť pneumatiky.
Pár decibelov môže znamenať veľký rozdiel. Rozdiel 3 dB znamená nárast hlučnosti pneumatiky na vozovke o 100%. Milióny vozidiel vybavených tichšími pneumatikami môžu umývať veľký vplyv na celkové emisie hluku.

Pneumatiky pre extrémny výkon a Rallye

Špeciálne pneumatiky pre špeciálne použitie a náročné podmienky bol vyvinuté, aby uspokojili iné požiadavky, ako tie merané EÚ štítkom. Spotrebitelia týchto špeciálnych pneumatík budú lepšie rozumieť následkom na hodnotenie na novom EÚ štítku, ale stále budú od predajcu vyžadovať radu a pomoc.

Otázky a odpovede

Ktorých pneumatík sa týka nový štítok?

Údaje zo štítku musia byť od novembra 2012 k dispozícii u všetkých pneumatík pre osobné, nákladné a ľahké nákladné vozidlá vyrobené od 1. júla 2012. Pretekárske pneumatiky, profesionálne terénne a motocyklové pneumatiky nie sú novým európskym nariadením o značenie pneumatík dotknuté.

Uvidím štítok alebo nálepku na pneumatike v predajni?

Áno. Všetci predajcovia pneumatík musia zabezpečiť, aby pneumatiky pre osobné a ľahké nákladné vozidlá mali nálepku na behúňa alebo štítok vydaný v tesnej blízkosti pneumatiky. Nálepka musí byť dobre viditeľná.

Čo keď pneumatika nie je v predajni vystavená? Ako poznám jej triedu?

Ak pneumatiky ponúkané spotrebiteľom nie sú viditeľne vystavené, predajca musí poskytnúť údaje ešte pred nákupom.

Čo ešte potrebujem vedieť o pneumatikách, ktoré kupujem?

K úplnému porozumeniu vlastnostiam pneumatík by mali spotrebitelia nahliadnuť do časopisových testov a prediskutovať svoj nákup s predajcom, než sa definitívne rozhodnú. Predajcovia pneumatík dokážu poradiť najlepšie a podať dodatočné informácie o rôznych pneumatikách. Sú pravidlá rovnaká v každej krajine EÚ? Áno. Je to európske nariadenie, ktoré platí pre všetky členské štáty EÚ. Pravidlá budú rovnaké naprieč celou Európskou úniou.

Akú mám istotu, že pneumatiky predávané v mojej krajine boli ohodnotené?

Je zavedený systém umožňujúci národným a miestnym úradom overiť presnosť informácií na štítku podľa overovacej procedúry stanovenej samotným nariadením. Členské štáty môžu samostatne rozhodovať o sankciách za nedodržanie.
ShopRoku.cz 2008
3.místo - shop roku 2008

Na základě hlasování veřejnosti a odborné poroty jsme mezi eshopy v kategorii Auto, moto, pneu získali 3. místo v soutěži Shop roku 2008.

Čekejte...
TOPlist